Ķīnas ekonomikas izaugsme trešajā ceturksnī bija zemāka, nekā gaidīts, un tas ir jaunākais pierādījums tam, ka nesen veiktie centieni stimulēt izaugsmi vēl nav nostiprinājušies.
Laikā no jūlija līdz septembrim ekonomikas gada pieauguma temps bija 4,6 %, taču šis rādītājs bija zemāks nekā iepriekšējā ceturksnī, kad tas bija 4,7 %.
Pasaules otrās lielākās ekonomikas rādītājs nesasniedza oficiālo mērķi – aptuveni 5% izaugsmi līdz 2024. gadam, ko daži analītiķi uzskata par pārāk ambiciozu, ja vien netiks īstenoti agresīvāki pasākumi, lai stimulētu patērētāju pieprasījumu un atveseļotu slimo nekustamā īpašuma sektoru.
Nacionālais statistikas birojs paziņojumā norādīja, ka ekonomika ir “kopumā stabila ar stabilu progresu”, pat ņemot vērā “sarežģīto un bargo ārējo vidi” un sarežģīto iekšzemes ekonomikas attīstību.
Ekonomika joprojām ir gausa, neraugoties uz to, ka 2022. gada beigās tika atcelti Covid ierobežojumi. Patērētāju uzticēšanās ir zema, un nekustamā īpašuma tirgus joprojām kavē ekonomikas attīstību.
Ķīnas izaugsmes temps šā gada pirmajos trīs ceturkšņos bija 4,8 %. Ceturkšņa izteiksmē ceturksnī, kas noslēdzās septembrī, ekonomikas izaugsme bija 0,9%, salīdzinot ar 0,7% pieaugumu iepriekšējā ceturksnī.
Pirmajos trijos ceturkšņos Ķīnas rūpnīcu saražotās produkcijas apjoms pieauga par 5.8%, bet mazumtirdzniecība salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu palielinājās par 3.3%. Tomēr ieguldījumi nekustamajā īpašumā saruka par 10.1% un jaunu mājokļu pārdošanas vērtība samazinājās par 22.7%, uzsverot mājokļu sektora vājumu.
Šīs nedēļas sākumā Ķīna ziņoja, ka septembrī tās eksports strauji palēninājās, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaugot tikai par 2.4% dolāru izteiksmē, kas ir samazinājums salīdzinājumā ar augustā reģistrēto 8.7% gada pieaugumu. Arī imports bija vājš, pieaugot tikai par 0.3% un neatbilstot aplēsēm.
Kā Ķīna turpina veicināt ekonomiku
Ķīnas politikas veidotāji pēdējās nedēļās ir paziņojuši par virkni pasākumu, kuru mērķis ir stimulēt tautsaimniecību, t.sk. samazināt hipotēku likmes esošajiem mājokļiem un ļaut bankām vairāk kreditēt, samazinot rezervju prasības.
Taču Pekina līdz šim nav atklājusi jaunus nozīmīgus stimulēšanas plānus, kas, pēc analītiķu un akciju investoru domām, ir nepieciešami, lai sniegtu tautsaimniecībai būtisku stimulu.
“Fiskālās stimulēšanas stimuliem vajadzētu palīdzēt šogad nedaudz sasniegt gada izaugsmes mērķi un atbalstīt aktivitāti nākamajos ceturkšņos, lai gan tas neapturēs izaugsmes tempu atkal palēnināšanos līdz nākamā gada beigām,” ziņojumā norādīja Zičuns Huans no Capital Economics.
Ceturtdien paziņotie nekustamā īpašuma pasākumi, piemēram, finansējuma palielināšana apstiprinātajiem mājokļu projektiem, “visticamāk, neveicinās būtisku pavērsienu nozarē un plašākā ekonomiskajā aktivitātē”, norāda Huans.
Bankas samazināja noguldījumu likmes
Piektdien Ķīnas lielās valsts bankas samazināja noguldījumu likmes – pieprasījuma noguldījumiem no 0,15% līdz 0,1% un ilgtermiņa noguldījumiem no 1,35% līdz 1,1%.
Vienlaikus centrālā banka, cenšoties stabilizēt Ķīnas akciju tirgus, kas pēdējos gados ir panīkuši, izdeva pamatnostādnes valsts bankām par aizdevumu izsniegšanu uzņēmumiem un lielākajiem akcionāriem akciju atpirkšanas darījumiem.
Aizdevumiem, kurus varēs izsniegt tikai 21 noteikta finanšu iestāde, maksimālā procentu likme būs 2,25%, teikts Ķīnas Tautas bankas paziņojumā, kurā uzsvērti plāni stingri pārraudzīt centienus atbalstīt tirgus.